Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

NAJPREDÁVANEJŠIE

Naša cena 16,90 €
Naša cena 14,90 €

TOVAR V AKCII

Naša cena 9,99 €
Naša cena 14,99 €
Naša cena 14,99 €

Anketa

Ako sa vám páčia tieto stránky?

Veľmi 75% Ide to 21% Nie príliš 3% Vôbec 1%


MATERIÁL TRIČIEK

Organická bavlna

Organická bavlna alebo BIOBAVLNA je bavlna pestovaná za prísnych ekologických podmienok bez použitia syntetických pesticídov, herbicídov a hnojív v pôde. V pôde, v ktorej sa pestuje neboli používané škodlivé látky najmenej tri roky po sebe. Namiesto takýchto látok sa používajú prírodné metódy ako napr. použitie prírodných hnojív, rotácia pestovaných rastlín, ručné obrábanie polí. V spracovateľskom procese a pri výrobe BIOBAVLNY sa nepoužívajú žiadne chemické prísady.

Bavlna bola vždy považovaná za prírodný produkt.


Negatívne účinky konvenčnej produkcie bavlny

Pestovanie konvenčnej bavlny stále používa veľké množstvo pesticídov, herbicídov a umelých hnojív, ktoré zabíjajú hmyz, škodcov, burinu a huby. Často sa bavlna pestuje na neplodných pôdach, kde ich využitie bez účasti chemických hnojív je takmer nemožné. Žiadna iná plodina sa tak často nestrieka insekticídmi ako je bavlna. Tento prístup má trvalý negatívny vplyv na životné prostredie. To je znakom úbytku biodiverzity, degradácie ekosystémov a biotopov pre organizmy, úbytku ornej pôdy a vodných zdrojov a znečistenia podzemných vôd.

Znázornením na využívanie prírody je Aralské more v Strednej Ázii. Zvyšuje sa vysychanie jazera, pretože približne od roku 1960 je jedným z najväčších umelých ekologických katastrof. Predtým to bolo štvrté najväčšie jazero na svete a teraz je rozdelené do niekoľkých častí z dôvodu dehydratácie. Silné poľnohospodárske využitie, najmä pestovanie bavlny viedlo k jeho zanášaniu.

Za katastrofálne sa považuje stále viac a viac používané syntetické hnojenie a jeho vplyv na ľudské zdravie. V rozvojových krajinách zamedzujú používanie pesticídov, teda chemických prostriedkov na odstránenie biologických škodcov, a to aj na malých farmách bavlny, ktoré majú výrazný vplyv na zdravie obyvateľov a kvalitu životného prostredia. Väčšina pracovníkov na používanie a aplikáciu toxických hnojív niesú alebo sú zle školení a ich vzdelávanie o rizikách hnojív je len mierne. Na ochranný odev sa často zabúda, je často vynechaný, pretože je to buď príliš drahé alebo nie je
vhodné pre použitie v tropických klimatických podmienkach.

BAMBUS

Tričko z udržateľného bambusu BAMBOO

BAMBOO Jersey Continental ™ je vyrobené zo 70% bambusu a 30% organickej bavlny pre lepšiu stabilitu, jemnosť a vynikajúcu kvalitu tlače, ako regenerované celulózové vlákno, ktoré sa vyrába mechanickými procesmi zo 100% bambusu. Surovina bambusu je starostlivo vybraná z čínskej provincie Yunnan a Sichuan. Bambusové rastliny sú 3-4 roky staré a vo výbornej kvalite a stave.
Pestovanie prebieha výhradne ekologicky. Continental odevná spoločnosť vyrába bambusové oblečenie podľa prísnych pravidiel ISO 9000 a 14000. Bambus je vyrábaný ekologicky, šetrne k životnému prostrediu a bez pridania chemických látok. Udržateľný Bamboo sa rýchlo etabloval vo svete módy.

Tento materiál je ľahký, hebký, hladký, takmer priehľadný a dokonca aj jemnejší ako bavlna. Má rovnakú citlivosť ako hodváb. Ak ste sa ešte nikdy bambusového oblečenia nedotkli, tak si skúste predstaviť že „skrížite“ hodváb a kašmír. Bambusové oblečenie je mimoriadne jemné, príjemné ako tieto dva materiály. Prírodné bambusové vlákno je hypoalergénne, savé a rýchloschnúce. Má tri krát vyššiu absorbčnú schopnosť ako bavlna. Vlákno saje a odparuje pot tak, že pokožku nevysušuje, ale prebytok potu vždy spoľahlivo odvedie. Udržuje tak na pokožke jej prirodzené prostredie. Je tiež antibakteriálne a bez zápachu. Pri testoch dokázalo bakteriostatický účinok a schopnosť neutralizovať pachy. Antibakteriálne funkcie bambusového vlákna nevymiznú ani po niekoľko – násobných praniach. Upozorniť musíme na skutočnosť, že aj naapriek jemnosti materiálu, nie je potrebné ho prať v rukách, je možné ho bežným spôsobom prať v práčke pri 30 alebo 40 stupňoch.

Na rozdiel od niektorých iných materiálov, tento materiál je priedušný a tak tlmí prirodzenú vôňu (pachy). Ak by ste sa pozreli na bambusové vlákno pod mikroskopom zistíte, že vo vnútri je duté a na povrchu má veľké množstvo mikro trhlín a otvorov. Vďaka tejto mikroštruktúre má oblečenie výbornú priedušnosť.

Typ bambusu, ktorý sa používa pre textilnú výrobu a je známy tiež pod názvom Moso, rýchlo rastie a môže dosiahnuť konečnú veľkosť 25 m za 45 až 60 dní. Kvôli jeho antibakteriálnym vlastnostiam je aplikácia pesticídov zbytočná. Táto látka má vysokú životnosť, stabilné vlákno so silnou pevnosťou a odolnosťou, je chladivá v lete a teplá v zime, ale je šetrný k životnému prostrediu po celý rok!

Bambus pôsobí na pokožku upokojujúco a je preto ideálny pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou. Keďže navyše zabraňuje pôsobeniu ultafialového žiarenia je ideálny na ošatenie a bielizeň pre tehotné ženy, deti a ľudí, ktorí sú často na čerstvom vzduchu.

Bambusové vlákno má výborné funkčné vlastnosti aj bez toho, že by toto vlákno museli zložito vyvíjať. Je to skrátka technológia, ktorú vyvinula sama príroda so skvelým výsledkom.

Bambusové vlákno svojimi vlastnosťami predbehlo dobu a je iba otázkou času, kým začne svojou dostupnosťou vytláčať iné druhy doposiaľ používané v textilnom priemysle.


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV